Korkacak Ne Var ?

-Sen nelerden korkuyorsun?

-Ben hiçbir şeyden korkmam!

-Nasıl yani, hiç mi korkmazsın?

-Hayır hiç korkum yok

 

Eğer bunu diyebilen biri varsa çok şanslı.

Bu şekilde kaç kişiye rastlanır ki hayatta. Ben neredeyse hiç rastlamadım. Herkesin, hepimizin korkuları var biliyor musunuz ve aslında cevap “korkum yok” değil. Verilmek istenen mesaj şu; “Korkularımla mücadeleyi biliyor ve onlarla başa çıkabiliyorum. Hayatımı yaşamama engel olmalarına izin vermiyorum”. Bunu başaranlar varken, diğer tarafta başaramayanlar da var bilirsiniz.

İnsanlar hangi korkuları sürekli taşırlar zihinlerinde? Zihinde taşınan bu yükleri bedene de yansır. Her yerleri ağrır, doktor doktor gezenler bilirim. Bir sürü tetkik, bir sürü ilaç. Bir şeyinin olmadığını, ağrılarının tamamen psikolojik olduğunu duyarlar bazen. “İyi de bu nasıl olur? Ağrım var diyorum!” Hayır, kim bilir zihninde mücadele edemediğin hemen her gün seninle gezen, taşıdığın yüklerin var. Başta da korkuların… ”Ciddi misiniz?” dediğinizi duyar gibiyim. Gayet ciddiyim.

Korkunun insana yaptığı şeyler çok fena bilesiniz. Beyinde korku anında olanlar, salınan maddeler, hormonlar bizi akut olarak korumada etkili. Ancak süreklilik olur ise fazlası zarar olan bir durum. Düşünsenize, yılandan korkuyorsunuz ve karşınıza bir yılan çıktı. Tam o an korkarsınız, bedeninizde o an ani değişiklikler olur ve ordan kaçmaya bakarsınız bir an önce. Sonra bir oh çekersiniz, kurtulduğunuzda. Peki durum şöyle olsa nasıl olurdu sizce? Yılandan korkuyorsunuz ve sürekli yılanlar etrafınızda. Kaçmıyor, kaçamıyor, mücadele bile edemiyorsunuz. Buna müsaade eder miydiniz hayatınızda? Elbette ki hayır. Yılanlarla o şekilde yaşamak mümkün olamazdı o korkuyla. Hemen çıkmaya çalışırdınız oradan.

O halde diğer korkuları neden zihnimizde taşıyoruz? Üstelik bedenimizde bu değişiklikleri yapıyorken. Zihinde taşımak da şöyle birşey; aslında ortada yılan dahi yokken varmış gibi, ya yılan olursa gibi korkmak. Olmayana olmamışken dahi korkmak. Bununla sürekli yaşanır mı sizce? Hayat kalitenizin ne kadar düşebileceğini anlatabilmişimdir umarım. Hangi korkuları gün içinde taşıyoruz dersiniz.

-Öleceğimiz korkusu

-Yakınımızın/sevdiğimizin öleceği korkusu

-Kedi-köpek/evcil hayvan

-Fare-yılan

-Kapalı kalma

-Kilo alma

-Sağlığını kaybetme

-Parasız kalma

-Başaramama

-Beğenilmeme

-Sevilmeme

-Terkedilme

-Yalnız kalma

Ya şu olursa? Ya şu olmazsa? Diye aklımızdan geçire geçire henüz olmamışlara, gerçekleşmemiş şeylere nasıl olur da üzeriz kendimizi şimdiden, korkarız onları yaşamaktan… Üstelik farkında olmadan aylarca hatta yıllarca bunu zihnimizde sürdürebiliriz. Düşüncelerimizi ve bedenimizi buna maruz bırakırız. Sonuçları biliyorsunuz.

Şimdi oturup düşünseniz, hayatta nelerden korktuğunuzu belirleseniz ve bunları aslında uzun zamandır kafaya taktığınızı farketseniz diyorum.  Kaldı ki bu yazıyı okuduktan sonra kendinize bu iyiliği yapmalısınız. Korkularla mücadelede profesyonel yardım alarak, kullanılan birçok teknikle düşünce tarzı değişiklikleri oluşturulması mümkündür. O rahatlığa kavuşmak için, korkularınızdan özgürleşerek daha kolaylıkla ve keyifle hayata yeniden merhaba diyebilirsiniz.

 

 

 

Bu gönderi BLOG’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.