Hastalar Hangi Doktorlardan Daha Hoşlanır ?

Neden “hoşlanmak” kelimesini kullandığımı birazdan açıklayacağım ancak öncesinde seçimler ve tercihleri açıklığa kavuşturmalıyız. Her ne kadar sağlık mevzuatımızda hastanın ve hekimin karşılıklı olarak birbirini seçme ve tercih etme hakkı söz konusuysa da, sıklıkla hizmeti alan kişi, hizmeti nereden ve kimden alacağını kendisi belirlemektedir. Yani hasta öncelikle hekim ve hastane tercihini yapmaktadır. Hekimler ancak karşılaştıkları iletişim sorunları veya tıbbi takibin kendi alanının dışında olacağı durumlarda ve yine acil haller dışında olmak kaydıyla hastasını reddedebilir ve başka bir hekime sevk edebilir.

Anlaşılacağı üzere, öncelikli seçim hastadadır. Peki hastalar hekim tercihlerini belirlerken nelere dikkat etmekteler? Aynı branşta hizmet veren birçok sağlık kuruluşu ve doktor varken neden bazı doktorların daha fazla hastası ve seveni vardır, bazıları neden daha sık şikayete konu olur?

Şunu kabul etmek gerekir ki, hasta ve hekim ilişkisi en önemli hizmet sunumlarından biridir. Her zaman hizmeti veren doktor, hizmeti alan hastadır. Diğer hizmet sektörlerinde olduğu gibi hizmetten memnun olunduğu sürece, alınan hizmet tercih edilmeye devam edilir. Hatta sağlık kuruluşu veya doktor kişilerin çevrelerine tavsiye edilir. Günümüzde sosyal medya gibi umuma açık platformlar sayesinde hastalar sosyal ve doğal şekilde hekimlerinin reklamlarını bile yapabilmektedir.

Öyleyse tekrar soralım, aynı branşta hizmet veren birçok sağlık kuruluşu ve doktor varken neden bazı doktorların daha fazla hastası ve seveni vardır, hastalar hangi doktorlardan daha hoşlanırlar?

Bu yazımda bir hekimin tıbbi bilgi birikimi ve becerisini sorgulamayacağım. Dünya üzerinde tüm zamanların tartışmasız “en kutsal” mesleklerden bir tanesi olan, insanlığa mutlak şifa dağıtmak üzere yemin edilmiş hekimlik mesleğinde, aslen tüm tıp doktorları elinden gelenin en iyisini yapmaya programlanmıştır dersek yanlış olmaz. Peki herkes iyi tıp bilgisine sahipken ve iyi doktorken öyleyse ben neden bahsedeceğim?

Tüm alışverişlerde ve hizmet alımlarında olduğu gibi; sağlık hizmeti alımında da hizmetin bilinci değil, öncelikle bilinçaltını memnun etmesi önem taşır. Çünkü hekim hasta hafızasına ilk olarak nasıl girerse öyle de kalır. İşte fark yaratan budur. Hekim ile hasta iletişiminde; karşılama ve ilk izlenim, ses tonu önemli belirleyicilerdendir. Bunu takiben samimiyet, yardımseverlik, güleryüzün hastanın hafızasında iz bırakan diğer önemli unsurlardan olduğunu söyleyebilirim. Hastalar yardımı gönülden hissettiğinde, kalbine dokunulduğunda bu izi hiç kaybetmez, hep takip ederler.

Hekimin hastasına dürüst olması, bilgiyi zamanında paylaşması, iyi giden durumu iyi, kötü giden durumu ise, korkutmadan dozunda kötü diyebilmesi de önemlidir. Bu da hastanın kendisini veya yakınını teslim edeceği hekimin söylediklerine güvenmesini sağlar. Bazen bir kere bile güven duyulup, iyi sonuçlar alındı mı, hekime sevgi ve ilmine saygı ta en baştan sağlanmış olur. Bu durumda hasta hekimini çevresine tavsiye etmekten de kaçınmaz.

Hekime ulaşılabilir olması günümüzün kuşkusuz en önemli kriterlerindendir. Özellikle kronik takip gerektiren sağlık sorunlarında, hasta veya yakını hekime geri bildirim yapmak, soru sormak gibi ihtiyaçlarında doğrudan ve hızlı şekilde ulaşmak isterler. Günümüzde bu amaç için bir çok iletişim kanalını kullanmaktan kaçınmazlar. Yüz yüze gelinemediğinde, tanıdığı veya tanımadığı bir hekimi Google’dan arayabilirler, forumlardan sorarlar, kişisel veya kurumsal internet sayfası ve e-posta hesaplarına yazarlar, telefon araması yapabilir, sms gönderebilir, Whatsapp’tan ulaşabilirler. Kaldı ki, teknoloji sektörü bu ihtiyacı farketmiş olmalı ki, günümüzde sağlığa ve hekime ulaşılabilirlik seviyesi ile ilgili ciddi şekilde yazılımlar, uygulamalar yapmaya koyulmuş, uzaktan konsültasyon ve ikinci görüş hakkında programlar oluşturup satmaya başlamışlardır. Sonuçta günümüzde kişiler hekime kolay ve hızlı ulaşmak istemektedir. Hekiminden de bu konuda aynı iletişim kanallarıyla dönüş beklediğini görmekteyiz.

Seçim ve tercihin hastada olduğu bu sektörde, hastayla güven ilişkisi kurularak sürdürülebilir iletişimde kalmak çok da zor değil. Bu disiplin ile hastaları hem tıbben sağlığına kavuşturmak hem de iyi çevre ve belki de iyi dostlar kazanmak elimizde…