Can Nedir?

Bizler neden “CAN”lı varlıklarız?

İnsan, hayvan ve bitkiler gibi ”canlı varlıklar” içinde “can” olduğu için yaşam söz konusudur.  Can bedenden ayrılırsa ne olur? Söyleyeyim, yaşam biter!

Yaşam canlılıkla mümkün… Anestezi sırasında ve bir de ölümde can bedenden ayrılır ve cansız beden kendini bırakır, beden içindeki organlar da. Ölüler bu yüzden ağırdır. Çünkü bedeni taşıyan, ayakta tutan “can”dır.

“Can” ile ilgili insanoğlu neler söylemiş bir bakalım.

“Can”

“Canan”

“Candan”

“Canlı”

“Cansız”

“Canım…”

“Canımın içi”

“Canım isterse…”

“Canım istemiyor…”

“Can bedenden çıkmayınca…”

“Canım çıktı…”

“Canımdan bezdim…”

“Canıma yetti…”

“Canıma tak dedi…”

“Canıma minnet…”

“Canıma kastın mı var…”

“Canımdan can gidiyor…”

“Canıma can kattı..”

“Can verdi…”

“Canına kıydı…”

Bu yazım bedeninizi ayakta tutanlara, canlara, canlılara gelsin…

Bir düşünün size zarar veren şeyleri, canınızdan can çalan gıdaları, zararlıları, iş yaşamınızı, düşmanlarınızı, zamanınızı harcadığınız anlamsız herşeyi, tüm stres kaynaklarınızı düşünün…. ve onları hayatınızdan çıkarmak için ne yapabileceğinizi …

Bir de canınıza can katanları geçirin aklınızdan… Bedeninizi ayakta tutan besinleri, sevdiklerinizi, dostlarınızı, yararlı her türlü eyleminizi… onları hayatınıza daha çok sokmak için, ne gerekiyorsa yapın. Ya da ne yapılacağını öğrenin:

Stresle nasıl başa çıkılır, daha sağlıklı beslenmenin yolu nedir? Bunun gibi soruları sorun kendinize, cevaplarını bilemiyorsanız, bir bileni vardır, yardım alın. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Öğrenmenin yaşı yok. Kendi canınız için yapın.