İyi ki Hekimim !

Hemen her mesleğin kendine göre zorluğu olduğunu biliyoruz. Bana göre bunların en önde gelenlerindendir hekimlik.

Mesleğin eğitim yılları, hep gelişme zorunluluğunun olması ve devam eden o eğitim ve çalışma yolunu fark ettiğimde, nasıl olur da bu zorluğu, zoru tercih etmişiz diye bir sorunun zaman zaman aklıma geldiği oluyor. İlginç olan ise kendime verdiğim cevap olsa gerek.

O günkü aklımla amaçlarım doğrultusunda verdiğim bir karardı. İnsana fayda sağlayabileceğim, itibarlı bir meslek seçmek istemiştim. Öyle de oldu… Hastalarımızdan gelen geri bildirimler bunu fazlasıyla destekledi.

-Hocam iyi ki varsınız
-Sizin sayenizde…
-Siz olmasaydınız…
-Allah başımızdan eksik etmesin sizi
-Benim çocuğum da sizin gibi bir doktor olsun isterim
-Beni rahatlattınız
-Yüreğime su serptiniz
-Allah sizden razı olsun

Bakınız, bu sözleri duyacağınız, o gülümsemeyi göreceğiniz ve bu denli tatmini hissedebileceğiniz meslek çok çok azdır ve paha biçilemez ! Bunu sağlayan benim hastalarıma yaklaşımım olduğu kadar, kendilerinin de bana olan inancı, sevgisi, güveni olmuştur.

Ülkemizin insanı doktora ve emeğe çok çok saygı duyar aslında. Bugün gelinen noktada, her ne yaşanıyor ve kendilerine yaşatılıyorsa, tamamen bir yanılsamada olunduğunu söyleyebilirim. Bu bizim insanımız değil. Elbet düzelecek. İnancım buna tam.

Bu yolda canını veren, katledilen, saldırılan, onuru kırılan hocalarım, meslektaşlarım, hemşire ve diğer tüm sağlık çalışanlarını rahmetle anıyorum. İsimlerinin yaşatılması için atılan adımların, az da olsa bizlerin ve ailelerinin yüreğine su serptiğini düşünüyorum.

Ülkeyi terkettikleri yönünde bir psikoloji olarak algılanan, bu noktaya getirilen meslektaşlarıma diyeceğim şu:
Her nerede olursanız olun, benim gibi, sizlerin de amacı insana fayda sağlamaktır. O nedenle “iyi hissettiğiniz” yeni alanlar tercih etmiş olsanız da, mesleğinizde kaliteyi ve hoşgörüyü önde tutarak, daha nitelikli fayda sağlayacağınızdan eminim. Amacınızı bildiğiniz sürece, zaman ve mekan değişse de siz mesleğinizde insana fayda ile tatmini yaşamaya devam edeceksiniz. Bu sizin gücünüzdür. Kalanların da gidenlerin de yolu açık, şansı bol ve hayatları mutlu olsun.

Tüm zorluklara, olanlara rağmen bu 14 Mart’ta halen kendime yürekten dediğim şey ise şu:

İYİ Kİ HEKİMİM !

Tüm camianın Tıp Bayramı Kutlu Olsun!

14.03.2022

Bu gönderi BLOG’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.